Intelligens, integrált rendszerek

Olyan speciális gyengeáramú rendszereket sorolunk ebbe a kategóriába, amelyek létezését a fejlett technológia megteremtette, igényét pedig a mai modern társadalmi működésünk generálja. Olyan összetett technológiát alkalmazó rendszerek ezek, amelyek működését audiovizuális, biztonságtechnikai és / vagy informatikai rendszerek adják, de mégsem sorolhatók egyértelműen semelyik alá. Ezek tipikusan olyan fókuszált célfeladatokat ellátó megoldások, amelyek iparáganként eltérnek, sok esetben csak egy-egy dedikált funkciót látnak el, de mégis minden létesítménytípusban szükség van valamelyik típusukra. Az alábbi listában kiemelünk néhány példát, de ezen technológiák száma napról-napra csak nő és a jövőben is nőni fog.

Ügyfél- és beteghívó rendszerek

Kórházakban, bankokban, kormányablakokban, ügyfélfogadó helyszíneken szükség van a látogatók professzionális menedzselésére. Az ügyfél- és beteghívó rendszerek célja az egyszerű és korszerű ügyintézés és a szervezett beszólítás, amelyet papír és/vagy digitális (mobil applikáció) alapú sorszám húzó rendszer, valamint a közönségtájékoztató kijelző hálózat segít elő. Azokon a folyosókon és váróhelyiségekben mindenhol elhelyezésre kerülnek közönségtájékoztató kijelzők, ahol a látogatóforgalom irányítása behívást igényel. A közönségtájékoztató kijelzőkön a behívás tetszőleges formában és számban megjeleníthető, egyéb közérdekű vagy reklám típusú információk mellett. A látogatók a sorszámot a bejáratoknál elhelyezett kioszkoknál vagy pultoknál tudnak igényelni papír vagy digitális alapon, de fejlettebb rendszerek képesek papírmentesen és akár kioszk nélkül teljesen online is működni.

Nővérhívó rendszer

Kórházakban a nővérhívó rendszer feladata, hogy nagy megbízhatóságú kommunikációt biztosítson a betegszobák, mellékhelyiségek és a személyzet között. A rendszer képes riasztást adni, de akár beszédkapcsolatot is biztosít, amelyet falra szerelt kommunikációs egységek és mobiltelefonok szolgáltatnak, valamint hozzáférést biztosít a szükséges orvosi diagnosztikai adatokhoz is.

A páciens készülék elhelyezése az ágyaknál történik, amely riasztógombon kívül beépített mikrofonnal, hangszóróval rendelkezik és lehetővé teszi a szobai lámpák, a TV készülék és akár a redőnyök távirányítását, valamint zseblámpa kézi lámpaként is használható.

Bizonyos helyiségekben, mint például mellékhelyiségek hívó, nyugtázó és nővér jelenlét jelző nyomógombokkal egybe épített vagy anélküli zsinóros hívógombok kerülnek beépítésre.

Központi órarendszer

Kórházakban, iskolákban, pályaudvarokon, üzemekben kiemelten szükséges, hogy a dolgozók, a látogatók, a gépek és a termelőeszközök folyamatosan a pontos és egységes időt lássák. Ezt a funkciót tölti be a központilag szinkronizált virtuális és fizikai falióra hálózat. A fizikai készülék belsejében van a mikroprocesszoros vezérlő elektronika, amely IT hálózaton keresztül távirányítható. Az órák az IT hálózaton keresztül kapnak POE elektromos megtáplálást, így nincs elem és akkumulátor bennük. Az órarendszer központja egy pontos időt szolgáltató szerver, erre csatlakozik minden óra és számítógép. Ehhez a szerverhez csatlakozik a létesítmény összes többi termelői és üzemeltetői rendszere, így a teljes létesítményben másodperc pontosan egységes az időkód.

Oktatástechnológiai rendszerek

Oktatási intézmények mellett szinte minden szervezetnél fontos a külső és belső képzés.  Az érintőképernyős kijelzők kiváló alapot képeznek a különböző oktatástechnológiai szoftverek futtatására. Számos tantárgyspecifikus alkalmazás létezik, amelyek eltérő módon segítik a tananyag átadását és elsajátítását. Lehetőség van csoportosan és személyesen egyaránt kép és hanganyag lejátszására, 3D virtuális valóság megtekintésére, tesztek kitöltésére és számos kreatív-interaktív módszer alkalmazására. A „Bring Your Own Device” kifejezés általánossá vált a modern oktatásban, amely annak a kifejezése, hogy a résztvevők miként tudják a saját okos eszközeiket bevonni az oktatásba. Kitiltani nem lehet a modern elektronikai eszközöket, inkább célirányosan kell használni őket, így ma már a hallgatók a saját telefonjukról tudnak hozzászólást kezdeményezni, választ adni, tesztet írni, konzultálni vagy akár tanagyagot gyorsan keresni és értelmezni.

Távoktatást támogató online video portál

Bármely szervezetben történik az oktatás a hatékonyság kiemelten fontos, amely egyik kulcsa a video alapú agyagok szolgáltatása. A video portálok segítségével könnyen lehet élő online oktatást, tájékoztatást tartani, azt rögzíteni, majd később egy professzionális portálon belül kategorizálni, hatékonyan keresni és visszanézni. Képek, videók, weboldalak és speciális programok egyaránt közvetíthetők az előadó képével párhuzamosan, de kamera által akár tárgyak vagy papírok képei is bemutathatók. Érintőképernyős eszköz használatával a rajzok, írott jegyzetek, kiemelések megosztása is segítségül tud szolgálni, amely történhet egy üres felületre, programra, weboldalra vagy egy prezentációra is. Az élő adás és a felvétel tetszőleges internet böngészőben megtekinthető bármilyen eszközről. Lehetőség nyílik a videók alatt értékelni, chat-elni, egyéb csatolt anyagokat letölteni.

Beltéri útvonalkereső és navigáló rendszerek

Az útkereső és navigáló rendszer célja, hogy minél egyszerűbb és gyorsabb módon eljussanak a látogatók a felkeresendő helyszínekre. Ezt segíti elő a navigációs rendszer számos passzív szignalizációval és aktív képi megjelenítővel, amelyek a közönségtájékoztató rendszerhez hasonlóan az IT hálózaton kommunikálnak és központilag menedzselhetőek. A megjelenítők elhelyezéstől és funkcióktól függően lehetnek kültéri vagy beltéri, érintőképernyős vagy hagyományos kijelzők, videófalak, kioskok, totemek vagy akár LED falak is. A rendszer nem csak az épületben elhelyezésre kerülő megjelenítőkkel segítheti a látogatókat, hanem mobilos applikáció segítségével is megtalálhatják a számukra legoptimálisabb útvonalat a létesítményben. A tervezési folyamat során pontosan modellezni kell az épület külső és belső forgalmát, hogy a leginkább ideális helyekre a megfelelő típusú passzív vagy aktív tájékoztató rendszerek kerüljenek alkalmazásra.

Parkolóhely foglaltságjelző és navigációs rendszer

A parkolóhely foglaltságjelző nem csak információt ad a szabad helyek számáról még a behajtás előtt és segít szabad helyet találni változtatható színű lámpákkal, de arra is alkalmas, hogy kihasználtsági trendeket és statisztikákat állítson fel. A rendszer fontos képessége a rendszámleolvasással történő azonosítás, a szabad, a foglalt, a speciális és a dedikált helyek megkülönböztetése, a belépők navigálása, a telítettség előjelzése, a jegy nélküli parkolás lehetősége, és szabálytalan parkolás észlelése esetén gyors jelzésadás. A foglaltságjelző és navigáló rendszer további célja, hogy az érkező járműveket jól látható jelzéseket követve (nagy méretű LED táblák) a lehető leggyorsabban juttassa el egy szabad parkolóhelyhez. A rendszer vezérelni képes a parkoló szintek telítettségének megfelelő arányban a szellőztetést, világítást, valamint a sorompókat.

Mesterséges intelligenciával (AI) működő video analitika

A videómegfigyelő rendszerből bejövő videofelvételek feldolgozása során lehetőség van a képek megjelenítésén és mentésén kívül azok elemzésére is. Képes felismerni a veszélyt jelentő élethelyzeteket, tűzeseteket, az illetéktelen területsértéseket, mozgásokat, személyeket és szinte bármit, amit „megtanul” a rendszer. Az eseményfelismerés által egy előre definiált esemény észlelése esetén riasztás történik a meghatározott személy, személyek vagy szervezetek részére. Az object tracking funkció által lehetőség van egy személy vagy tárgy útjának automata lekövetésére. Az intelligens rendszer által felismert és tárolt metaadatok alapján nagy segítség a gyors keresés és azonosítás, amely történhet a felvételekben vagy akár élőben is. Az arc- és rendszámfelismerés képességek biztonságtechnikai célokon túl egyéb szolgáltatásokat is adhatnak, például beléptetővel integrálva automatikusan nyithat kapukat, sorompókat.

Időmérő és eredménykövető rendszerek

A megjelenítő rendszerekhez szorosan kapcsolódnak az időmérő és eredményjelző speciális sportszakági megoldások, amelyekkel az adott sportág szövetségi előírásainak megfelelő tartalmakat jelenít meg a LED rendszereken, illetve teljes kontrollt ad a mérkőzések és versenyek alatt a bírói és egyéb felügyelői stáb számára. Az időmérő és eredménykövető rendszerek lehetnek síp vezéreltek, illetve manuálisan irányítottak is, kapcsolódhatnak hozzájuk a mért és számolt adatokon, eredményeken kívül jelzőfények, kiegészítő LED megjelenítők, illetve bármilyen egyéb sporttechnológiai audiovizuális megoldás, amely az adott sportág szövetségi vagy a megrendelő előírásai, elvárásai között szerepel. Ezen rendszerek képesek lehetnek a teljes versenyesemény statisztikáinak, illetve jegyzőkönyvének vezetésére is, mely nem csak a felügyelő bizottság, hanem a kommentátorok, bírók és a nézők számára is szolgálhatnak fontos információkkal, akár valós időben is.

Kapcsolatfelvétel

10 + 3 =