Épületautomatikai rendszerek
Az épületautomatikai rendszerek (Building Automation Systems, BAS) az épületek technológiai rendszereit és szolgáltatásait irányítják központosítva, így egyben optimalizálva is azok működését. Ezek a technológiai rendszerek a fűtést, szellőztetést, légkondicionálást (HVAC), világítást, sötétítést, biztonsági rendszereket, tűzvédelmet, és egyéb épületgépészeti rendszereket foglalják magukba.
Az épületautomatikai rendszerek kulcsfontosságú szerepet játszanak az épületek fenntarthatóságában, hatékonyságában, biztonságában és kényelmében. Segítenek csökkenteni az energiafogyasztást, javítani a beltéri környezet minőségét, növelni az épület biztonságát és meghosszabbítani az épületgépészeti rendszerek élettartamát. Ezen kívül hozzájárulnak a működési költségek csökkentéséhez és a fenntarthatóbb üzemeltetéshez. Mindezekből látható, hogy az épületautomatika tervezése összetett és hozzáértő mérnöki munkát igény már a tervezés fázisában.
HVAC rendszerek (fűtés, szellőztetés, hűtés)
Az úgynevezett HVAC rendszerek esetében az épületautomatika integrálásával szabályozható a hőmérséklet, páratartalom és a légminőség az épületen belül. Használhatnak szenzorokat, termosztátokat, ventilátorokat, szivattyúkat és kazánokat. Modern HVAC rendszerek integrálhatók IoT eszközökkel és gépi tanulással, hogy adaptív módon reagáljanak a használati mintákra.
Világításvezérlő rendszerek
Automatikusan szabályozzák az épület világítását az energiahatékonyság és a kényelem érdekében. Alapulhatnak mozgásérzékelőkön, fényérzékelőkön, és időzítőkön. A LED világítások intelligens hálózatokba köthetők, amelyek integrálhatók a központosított épületautomatikai rendszerbe.
Biztonságtechnikai rendszerek
Magukba foglalják a beléptető rendszereket, megfigyelő kamerákat, betörésjelzőket és riasztórendszereket vagy akár a parkolástechnikát. Épületfelügyeleti rendszerbe integrálva egy helyről üzemeltethetőek ezen alrendszerek, így hatékonyabbá téve a menedzsmentet. Automatizmusok kialakításával pedig előre meghatározott sémák szerint jórészt akár önállóan is üzemeltethetők.
Tűzvédelmi rendszerek
Ide tartoznak a tűzjelző rendszerek, sprinkler rendszerek, füstelszívó rendszerek, és evakuálási útvonalak irányítása. Ezeknek a rendszereknek szorosan együtt kell működniük a biztonsági és HVAC rendszerekkel annak érdekében, hogy biztosítsák a megfelelő és automatizált evakuálást, valamint a tűzoltást. Integrálva lehetnek tovább a tűzvédelmi rendszerekkel, valamint összekapcsolódhatnak a világításvezérlő rendszerekkel, hogy veszélyhelyzet esetén automatikus világítási mintákat aktiváljanak.
Energiagazdálkodási rendszerek
Egy hatékonyra megtervezett és megfelelően kivitelezett épületautomatikai rendszer segítségével monitorozható és optimalizálható a teljes épület energiafogyasztása. Integrálhatók napelemekkel, energiatároló rendszerekkel, esővízgyűjtő és szürkevíz rendszerekkel.Energiahatékonyság növelhető továbbá automatizált szellőztetési rendszerekkel, természetes fény optimalizálásával, hővisszanyerő rendszerek integrálásával.
Integrált épületirányítási rendszerek (IBMS)
Ez a legmagasabb szintű integráció, ahol az összes alrendszer központi felügyelet alatt áll, és a rendszerek üzemeltetését, automatizmusainak kialakítását egy központi platformon kezelik. Ez lehetővé teszi a komplex rendszerek valós idejű irányítását és az adatelemzés alapú optimalizálást.